Nye kulderekorder i Nordland – men hva viser langsiktig statistikk?

Det er meldt om nye kulderekorder i Nordland etter det relativt kjølige været de siste dagene.

NRK har meldt om ny rekord i Majavatn, sør for Mo i Rana.

Dagen før ble det også satt ny kulderekord litt lenger sør – på Majavatn i Grane kommune ble det målt temperaturer helt ned i 28,4 minusgrader.

Det er det kaldeste det har vært på stedet i november.

Rapporteringen om rekordene er har hatt stor spredning i nettaviser og sosiale medier.

Bli medlem i Værstats nyhetsbrev og få med deg når Værstat publiserer nye saker.

Novemberrekordene ved Majavatn

Utfordringen for mange målestasjoner er at lokalsjonene flyttes slik at man ikke har sammenhengende statistikk for målinger på enkelte målerlokasjoner, men man har tilsvarende målinger i nærheten.

Ved Majavatn er det vært målt temperaturer ved fire forskjellige målestasjoner, som vist her:

Skjermutklipp fra seklima.met.no, målestasjonlokasjoner ved Majavatn

Vi ser at målerstasjonene er alle over 300 meter over havet, med Kappfjelli noe høyere enn de andre.

Neste bilde viser måleperioden for de enkelte målerstasjonene:

Hva viser stasjonene som laveste temperaturer målt i november måned?

Data fra seklima.met.no, minimumstemperaturer for november måned per 27.11.2023 for målestasjoner ved Majavatn (10 laveste månedsminimum)

Ved å trekke ut data fra seklima.met.no for observert minimumstemperatur for november måned, så ser vi at Majavatn III, som er lokalisert noe til øst for Majavatn V, målte lavere temperaturer i fem forskjellige år i perioden 1971 til 1988.

Laveste temperatur målt ved Majavatn i november er -31 grader, som ble målt i november 1980 og 1988. Det er uklart hvilken dag, da seklima.met.no kun har månedsminium tilgjengelig for denne målestasjonen.

Majavatn III har observasjonsdata fra mellom 1967 og 1997, mens Majavatn har data fra 2007 til 2023.

Det er altså ikke riktig at det ikke er målt lavere temperaturer ved Majavatn. Det er målt en stasjonsrekord for en stasjon med observasjonsdata i 16 år.

NTB mer presis i rapporteringen

Saken ble fanget opp av NTB, og er gitt bred dekning gjennom republisering.

Det er fint å se at NTB har fått med en god presisering som forklarer at ingen av rekordene er for målestasjoner med mer en 20 år lange dataserier:

Alle tre steder har det blitt tatt måling fra den aktuelle stasjonen i om lag 20 år. De gamle rekordene stammer alle fra slutten av november 2010.

Men NTB gjentar den misvisende påstanden fra NRK om Majavatn:

Det er det kaldeste det har vært på stedet i november.

Værstat sin vurdering

Værstat har hatt fokus på slik rekordstatistikk og rapportering i mediene. Det er ofte fremhevet rekorder uten å tydelig presisere hvor lang målerserien er. Men som vi ser er dette svært viktig informasjon for å forstå rekorden og hva den forteller oss.

Dette gjelder uansett om det er «rekordhøye» eller «rekordlave» temperaturer det meldes om.

Målerserier som strekker seg lengre tilbake i tid har ofte brudd i seriene og målerstasjoner kan flyttes fra en lokalsjon til en annen. For Majavatn finnes det ingen observasjonsdata for minimumstemperaturer fra 1997 til 2007.


Støtte Værstat?

Liker du innholdet i denne artikkelen, og vil lese mer om værstatistikk?

  • Ønsker du å støtte Værstat økonomisk og bidra til flere slike artikler? Gi donasjoner på Vippsnr. 64 75 94, eller les om muligheter for regelmessige bidrag.

Illustrasjonsbilde: 83645405 | Freeze © Marian Vejcik | Dreamstime.com

Noe å tilføye eller spørsmål? Kommenter her.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.